Aleksandra Arsić

Aleksandra Arsić

Aleksandra Arsić je naučni savetnik Instituta za medicinska istraživanja, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerziteta u Beogradu. Doktorirala je na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu u oblasti biohemije i fiziologije. Aktivno se bavi istraživanjem ishrane i metabolizma i uloge lipida, masnih kiselina, reaktivnih vrsta kiseonika i azota, kao i pro- i antiinflamatornih molekula, u nastanku i napredovanju hroničnih nezaraznih bolesti. Aleksandra Arsić ima veliko iskustvo u ispitivanju metabolizma lipida, a bila je uključena ili sprovela nekoliko interventnih studija o uticaju suplementacije masnim kiselinama na metabolizam lipida, oksidativni stres i sistemsku inflamaciju u različitim patološkim stanjima. Pored toga, oblast interesovanja je i zaštitna i preventivna uloga bioaktivnih komponenti hrane u zdravlju i bolesti. Učestvovala je u radnim paketima i zadacima u nekoliko nacionalnih i EU projekata. U skorije vreme, bavi se istraživanjem metabolita lipida u plazmi u različitim patološkim stanjima.